• نوشته‌های تازه

 • آخرین دیدگاه‌ها

 • بایگانی

 • دسته‌ها

 • اطلاعات

 • تاریخ : ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ - ۹:۰۰

  اندیمشک نوین: امیدآفرینی در سایه جابه جایی قدرت و تاکید بر ایجاد دولت وفاق ملی از مهم‌ترین محورهای مورد تاکید رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بود؛ در این بین تاکیداتی همچون لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در کشور و مردمی بودن دولت سیزدهم از اهمیت بسیاری برخوردار است.

  به گزارش اندیمشک نوین به نقل از ایرنا، مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ ریاست جمهوری اسلامی ایران با حضور رهبر انقلاب اسلامی، رییس جمهوری دوازدهم، روسای قوای مقننه و قضائیه و دیگر مقامات لشکری و کشوری روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه برگزار شد. وزیر کشور در آغاز مراسم تنفیذ و اعطای حکم ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، گزارش کوتاهی از روند برگزاری انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری، ارائه کرد. پس از آن متن حکم تنفیذ رئیس جمهور منتخب توسط حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری خوانده شد. پس از قرائت حکم تنفیذ هم حجت الاسلام «ابراهیم رییسی» درباره انتخابات و برنامه‌های آینده دولت سیزدهم سخنرانی کرد و در نهایت رهبر معظم انقلاب به مهمترین نیازها و ضرورت‌های کشور پرداختند.

  جابه جایی امیدآفرین دولت

  یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های سلامت اجتماعی در کشور، میزان امید و اعتماد مردم به دولت و دولتمردان است. این شاخصه در جوامع دموکراتیک با روش‌های مختلفی حفظ و تقویت می شود که یکی از آن‌ها، جابه جایی قدرت و مسئولیت و روی کار آمدن دولت تازه و نیروها و کارگزاران جدید با انگیزه مضاعف است. موضوعی که رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ حجت الاسلام و المسلمین رییسی جابجایی قدرت در قوه مجریه را امیدآفرین برشمردند و گفتند: حضور افراد جدید با اراده‌های تازه و ابتکارات نو، برای همه به خصوص جوانان امید می‌آفریند که این امیدواری بسیار مغتنم است. امید و نیروی جدید، یکی از مزایای جابه جایی قدرت است و مزیت و ظرفیت مهم دیگر، شناسایی عامل یا عوامل ناکامی نسبی در دولت‌های گذشته است. این شناسایی و بازبینی علل به وجود آمدن مشکلات در دولت های سابق از دیدگاه رهبر معظم انقلاب بر عهده صاحبان اندیشه است. ایشان در تشریح فرصت ایجاد شده پس از تغییر دولت‌ها تصریح کردند: «این جابجایی برای صاحبان فکر و نظر و اندیشه نیز فرصتی است که با دقت و تأمل، خطاهای دوران گذشته را پیدا کنند و راه حل ارائه دهند.»

  تشریح ارزش‌های واقعی انقلاب

  بخش دیگری از بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ رییس جمهوری جدید؛ به موضوع ارزش‌های واقعی نظام اختصاص یافت. اشاره رهبری به محورهای سخنان رییس جمهوری منتخب در دوران تبلیغات انتخاباتی و تکیه این محورها به ارزش‌های واقعی انقلاب؛ این ارزش ها را نه مفاهیمی موهوم که عامل افزایش انگیزه‌های مردم و ورود آنان به میدان دانستند؛ حضور و ورودی که ضمن بی بدیل و بی جایگزین بودن؛ بسیار مغتنم و گره‌گشا خواهد بود. اشاره و تاکید رهبر انقلاب درباره ضرورت به میدان آوردن مردم در شرایط کنونی اهمیت این موضوع را بیش از همیشه نمایان می‌سازد که عدم حضور مردم در صحنه‌ها و عرصه های مختلف، سیاسی و اجتماعی در کشور، اجازه پیش‌برد برنامه‌های آینده را نخواهد داد و هم رییس جمهوری و هم اعضای دولت جدید باید گشایش کارها و گره مشکلات کشور را از رهگذر به میدان آوردن مردم بجویند.

  رهبر معظم انقلاب عامل تحریک این حضور را ارزش‌های انقلاب دانستند و تبدیل مردم را از یک جمع منفعل و پراکنده به مجموعه‌ای متحد، پرانگیزه، هدفدار و آرمانخواه، هنر اصلی انقلاب و امام خواندند و افزودند: هر عامل و عنصری که بتواند اتحاد، انگیزه و امید ملت را افزون و مردم را وارد میدان کند، مغتنم است که ارزش‌های انقلاب این ویژگی تعیین کننده را دارد.» استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی از مهم‌ترین شعارهای مردم ایران در انقلاب اسلامی سال ۵۷ بود که خلاصه و عصاره اهداف انقلابیون و ارزش‌های انقلاب بود. دولت‌هایی که در این مسیر حرکت کنند می‌توانند امید مردم را به اجرای کامل این شعارها و تحقق ارزش های انقلاب امیدوار کند.

  دولت؛ مظهر وفاق ملی

  نگاه ملاطفت آمیز به عموم مردم؛ مهم‌ترین توصیه سخنان روز تنفیذ مقام معظم رهبری و قسمت «عموم مردم» ضروری‌ترین این توصیه‌ها در شرایط امروز بود. حجت الاسلام رییسی برای جلب نظر ایرانیانی که پای صندوق رای حضور نیافتند؛ باید همان نگاه ملاطفت آمیز مورد تاکید رهبر انقلاب را داشته باشد. رهبری در این زمینه تصریح کردند: «یکی از کارهای مهمی که به مردمی بودن دولت کمک می‌کند، تعهد به گفت و گوی صادقانه و بدون پیرایه‌های سیاسی با مردم است. باید با مردم صادقانه حرف زد، مشکلات و راه‌حل‌ها را گفت و توقعات را بیان کرد و کمک‌های لازم را نیز به مردم تقدیم کرد.» مردم ایران از ۱۲ مرداد سال جاری باید با تمام وجود به این باور برسند که حجت الاسلام رییسی رییس جمهوری تمام ایرانیان است. اقناع این مهم هم به تعبیر رهبر انقلاب با تعهد به گفت و گوی صادقانه و بدون پیرایه با مردم است. صداقت می‌تواند مردم را در عرصه اجرای برنامه‌های دولت یاری کرده و به میدان آورد. روی دیگر مردمی بودن از منظر رهبر انقلاب موضوع مبارزه با فساد است، فسادی که اعتماد مردم به نظام اجرایی را متزلزل کرده و بسترساز تبعیضی است که بسیاری از افراد جامعه آن را علت اصلی و اساسی انتقادات از دولت می‌دانند. به همین دلیل است که رهبر انقلاب فرارهای مالیاتی، انحصارهای بی‌دلیل، فعالیت‌های ناسالم سوداگرانه و سوء استفاده از ارز ترجیحی را نمونه‌هایی از موارد فساد برشمردند که باید با آنها با برنامه و پیگیری، مقابله کرد.

  ظرفیت‌هایی فراتر از مشکلات

  وجود مشکلات در کشور، در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری هم از سوی رهبر انقلاب مورد توجه قرار گرفت اما دیدگاه رهبر انقلاب در این زمینه متفاوت تر از معتقدان به وجود این مشکلات بود. ایشان ضمن اعلام وجود مشکلات، ظرفیت‌های حل آن‌ها در کشور را بسیار گسترده‌تر توصیف و تصریح کردند: «این روزها از مشکلات و کمبودهای کشور گفته می‌شود که زیاد هم هستند اما ظرفیت‌های کشور در بخش‌های آب، نفت، معادن، بازار گسترده داخلی، همسایگان و استعدادها و آمادگی‌های حیرت‌آور جوانان، بسیار فراتر از مشکلات و فوق‌العاده هستند. بدون تردید با این ظرفیت‌ها می‌توان بر مشکلات غلبه کرد به شرطی که خوب شناخته و سپس با تلاش خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی به کار گرفته شوند.»

  نگهداری ظرفیت‌های طبیعی و منابع انسانی؛ نخستین راه بهره گیری از ظرفیت آن هاست و مرحله بعد می تواند گسترش و تعمیق این ظرفیت‌ها باشد. شرایط زیست محیطی کشور در عین گستردگی و وسعت و تنوع؛ در خطر خشکسالی و تبعات توسعه نامتوازن است. منابع انسانی و نخبه های کشور هم بر اثر عوامل بسیاری گزینه مهاجرت را به عنوان یکی از اولویت های خود قرار داده اند. برای حراست از این ظرفیت ها ابتدا باید روند از بین رفتن منابع طبیعی و مهاجرت منابع انسانی را گرفت و بعد در پی تثبیت و بهره گیری از این منابع گسترده برای پیشرفت کشور بود.  به منظور بهره گیری از این ظرفیت ها محور پایانی سخنان رهبر انقلاب با توجه به شرایط کشور، به موضوع تشکیل کابینه و دولت سیزدهم اختصاص یافت. رهبری حجت الاسلام رییسی را به تشکیل هرچه سریعتر دولت تشویق و ترغیب و تاکید کردند: «شرایط کشور اقتضا نمی‌کند که تشکیل دولت به تأخیر بیفتد بنابراین رییس‌جمهور محترم در معرفی وزرای پیشنهادی و مجلس نیز در بررسی صلاحیت وزیران شتاب به خرج دهند.»

  اخبار ایران و جهان

  اخبار آبادان

  Untitled Document